Промиване на Злато

Минерали съпъстващи златото

Сподели с приятел!

Ето малко снимки на минерали съпъстващи златото като тежка фракция на крайното промиване.

 

Кианит

Кианитът (от гръцката дума kuanos, понякога срещана като “kyanos”, означаваща дълбоко синьо) е минерал, който се среща на плоски, издължени, кристали. Към средата е малко изпъкнал. Има небесносин цвят. По него има малки, полегнали, плоски кристали, които са ,,залепени” за основния кристал.

disthen.jpg

Disthen (1).JPG

Гранат

Гранатът е скъпоценен камък. Името произлиза от латинската дума granatus, с която се означавали семената на гранатовото дърво. Ювелирните украшения с гранати били разпространени още по времето на скитите. Цветовете на граната могат да бъдат: пурпурночервен – тогава се нарича алмандин, безцветен или жълтозелен – нарича се гросулар, кафяв или черен – нарича се меланит, зелен – нарича се уваровит, червен – нарича се пироп, андранит. Разновидност на андранита е демантоидът, който е най-скъпият и рядък гранат.

granat.jpg

Рутил

Рутил:по състав е чист титанов окис.Среща се във вид на призматични,най-често иглести кристали с жълт,червен и черен цвят и твърдост 6-6,5 по Моос.По-едрите кристали се остеняват и се употребяват като ювелирен материал.Стойност имат и иглестите включвания в кварца и други прозрачни минерали.

rutil.jpg

Сапфир

Сапфирът представлява разновидност на корунда.
Името на сапфира произлиза от гръцката дума sappherios – син. Цветовата гама на сапфирите поразява с разнообразието си – има пурпурносинкави, зелени, жълти, безцветни, оранжеви и розовооранжеви.

blauer Topas3.JPG

saphire.jpg

Циркон

Цирконът се отличава с отличен блясък, добра дисперсия на светлината. прозрачност и широка цветова гама.

Цвят: безцветен (бял) до бледожълт или зелен. Цветовете му са резултат на минимални количества торий и уран, заместили циркония в кристалната решетка. Безцветните циркони имитират диамантите по-добре от който и да било друг скъпоценен минерал. Индексът на пречупване на светлината при циркона е много близък до този на диаманта, а огънят на дисперсията е почти толкова хубав, колкото и при диамантите.

Zirkon.JPG

http://www.forum.zlatoimeteoriti.bg/viewtopic.php?f=8&t=107#p137

Сподели с приятел!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.